Nasze miasto, pomimo tego, że nieustannie podejmujemy walkę ze smogiem nadal, szczególnie w okresie zimowym, ma wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza. Właśnie dlatego będę walczyć o to, żeby w dniach, kiedy stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu będzie największe, szpitale otwierały ostre dyżury smogowe. Pacjenci uzyskają wtedy pomoc kardiologa, pulmonologa czy alergologa.
Półtora tysiąca oczyszczaczy powietrza, darmowa komunikacja podczas smogu, wymiana palenisk węglowych, kontrola samochodów, mycie ulic i chodników – to tylko kilka sukcesów w walce z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie.
– Kończąca się kadencja krakowskiego samorządu to cztery lata wytężonej pracy na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym ukochanym mieście – podkreśla radna Anna Prokop-Staszecka, która równocześnie z sukcesami przewodniczy Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa.
– Duża część działań miasta w zakresie walki ze smogiem miała początek na posiedzeniach komisji, której szefuję – dodaje Prokop-Staszecka. Jednym z wielu sukcesów jest kontynowanie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, w ramach którego w samym tylko 2017 roku udało się za kwotę blisko 80 milionów złotych wymienić ponad sześć tysięcy palenisk.
Ale nie tylko na wymianie pieców skupiali się radni i urzędnicy. To również dzięki radnym, podczas największego smogu w Krakowie można bezpłatnie jeździć komunikacją publiczną.
– Mnie osobiście bardzo zależało na przyjęciu uchwały, która zobowiązywała do zwiększenia liczby kontroli spalin pojazdów, w celu wyeliminowania z ruchu drogowego samochodów, które nie spełniają wyznaczonych norm emisji spalin – informuje Anna Prokop-Staszecka. Dzięki takiemu krokowi udało się zabezpieczyć w budżecie Krakowa pieniądze na dodatkowe patrole policji.
Przełomowym momentem w pracach komisji ekologii był pomysł radnych z klubu Przyjazny Kraków, aby w szkołach zamontować oczyszczacze powietrza. – Już teraz wiemy, że do krakowskich placówek oświatowych jeszcze w tym roku trafi 1537 oczyszczaczy. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci czy wnuków jest kluczowe. Nie możemy pozwolić, aby smog od małego generował u naszych pociech problemy zdrowotne – dodaje Prokop-Staszecka.
Tak wiele udało się zrealizować w ostatnich latach. Właśnie dlatego wierzę, że kolejne punkty mojego programu dotyczącego walki ze smogiem, takie jak „Ostry dyżur smogowy” mają realne szanse powodzenia i będą mogły przyczynić się do poprawy jakości życia i zdrowia krakowian – dodaje Anna Prokop – Staszecka.